PHASELİS ANTİK KENTİNDEKİ PLAJ İNŞAATINI DURDURMALI

ANTALYA KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA BÖLGE KURULU, PHASELİS ANTİK KENTİNDEKİ PLAJ İNŞAATINI DURDURMALI ve ONAYLADIĞI PROJE HAKKINDA KAMUOYUNU BİLGİLENDİRMELİDİR.

08 Mart 2023 Çarşamba, 05:48

(08.03.2023, ANTALYA)

ANTALYA KÜLTÜREL MİRAS DERNEĞİ:

ANTALYA KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA BÖLGE KURULU, PHASELİS ANTİK KENTİNDEKİ PLAJ İNŞAATINI DURDURMALI ve ONAYLADIĞI PROJE HAKKINDA KAMUOYUNU BİLGİLENDİRMELİDİR.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanarak uygulamaya geçen “Antalya-Kemer –Phaselis Antik Kenti Ören Yeri ve Bütünleyici Kıyı Alanı Çevre Düzenlemesi Yapım İşi”ne tepkiler devam ediyor. Antalya Kültürel Miras Derneği (ANKA)’nın Koruma Bölge Kuruluna yaptığı başvuruda Phaselis Ören Yeri’ndeki dünyaca ünlü Alacasu ve Bostanlık Koyları’nda inşa edilmek istenen halk plajı, otopark ve bir dizi günübirlik tesisin mevcut koruma ilkeleriyle çeliştiği vurgulandı. ANKA tarafından Kurul’a iletilen dilekçede kamuoyunun söz konusu inşai faaliyetler hakkında doğrudan ve şeffaf bir şekilde bilgilendirilmesi isteniliyor.

ANKA sürecin şeffaf bir şekilde işlemesi için Koruma Kurulu’ndan ilgili kurul kararları ve ekleri, inşai faaliyetler öncesinde gerçekleşen sondaj kazıları ve jeo-radar araştırmalarının sonuçları ile uygulamadaki proje ve proje raporlarının ivedilikle kamuoyuyla paylaşılmasını talep etti. Ayrıca, söz konusu dilekçede Phaselis’teki inşaat faaliyetlerinin Kurul tarafından yerinde incelenmesi, alınan Kurul kararının yeniden gözden geçirilmesi ve Antalya 2. İdare Mahkemesi’nde açılmış olan 2023/ 358 E. sayılı davanın sonucuna kadar inşaat faaliyetlerinin durdurulması gerektiği belirtildi.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin