11 Eylül 2016 Pazar, 16:35
GULSEN BIRDAL
GULSEN BIRDAL gulumbirdal@hotmail.com Tüm Yazılar

BAYRAMI HASTANEDE GEÇİRMEK, Gülsen Birdal

BAYRAMI HASTANEDE GEÇİRMEK
Eşimin rahatsızlığı nedeniyle, 22 Ağustos evlilik yıl dönümümüz de yattığımız hastanede ne yazık ki bayramda da kalacağız. Farklı bir ruh hali Serumlar ilaçları (100 olması normal kabul edilen değerler) 40 a düşüp sonra 550 e yükselen şekeri oynayan bazı vücut kimyasındaki değişiklikler bizim evimizde bayram yapmamızı engelledi. Her an burada gözetim ve müdahale altında olmak sevindirici.
Malum KANSER denen illetin pençesindeyiz.
O halde ne yapacağız?
Ağlayıp dövünmek, ah-vah demek çözüm değil. Bulunduğumuz ortamı daha iyi yaşanır hale getirmek, hastamın motivasyonunu, moralini yüksek tutmak gene bana düşüyor.
Büyük bir çoğunluğu Kanser olan hastaların bulunduğu Göğüs Cerrahisi servisi, Kemoterapi gören, elinde sondası, idrar torbası koridorda gezinenler, kolu bacağı kesilmiş eksik organlar ile yaşamını idame ettirmeye çalışanların üzgün-mutsuz çaresiz bitkin yüz ifadeleri ile dolaşan hasta ve yakınlarının çevrenizde olduğu negatif şimşeklerin çaktığı bir ortamdasınız.
Öyle ise Yaşam Koçu olan ben Hastane Özel Odamızı şirin bir ortama, evimizde gibi yaşam alanına çevirdim. Elektrikli kahve pişirme makinam, Kahve çay çeşitlerim, okuma kitaplarımız, içimden önce gözünüze güzel hitap eden albenili Pembe Lila fincan Bardak çeşitlerim, Renkli Nevresimlerim ile biz burada tedavimiz devam derken de mutlu olabiliriz.
Endişeleri Umut korkuları güvene Allaha tevekküle, üzüntüleri Şefkate çevirebiliriz.
İşe kötü düşüncelerden soyunarak, yalın çıkarsız iyimser inançlı bakış açısı elbisesi giyerek başlayalım.
Acizlik çukuruna düşmeyeceğim. Vücuduma beynimden gelen Sabır aşısı enjekte ediyorum. Önce kendime sonra karşımdakine şifa oluyorum. Ve kendi imalatım Merhemlerim var.
Güzel bakan gözler ve ses tonu Şeffaf görünmeyen Merhemim ruhu okşayıp iyi geliyor.
Etraftaki Hasta ve yakınlarına bu gün nasılsınız demekle Yalnızlıklarına merhem oluyorum.
Özledim dediğim Aile fertlerimin sevgi ihtiyacı özlemine merhem oluyorum.
Her acıya iyi gelecek Sanal İlaçlarım var cevabım Merhem etkisi. Negatif düşünceler ile ağzınızdan çıkacak her kelime karşınızdakinin yarasına tuz basmaktır. Güçlü güzel Pozitif düşünceler yerleştirin beyninize dilinizden çıkan kelimeler size karşınızdan iyi ki varsın sözünü çıkartsın.
Kötü kelime dilinizden hızla freni patlamış araç gibi gelir. Kişinin şeytanla arkadaşlık yapması için onunla baş başa kalması gerekir. Buna güzel düşünceler ile fırsat vermezseniz def edersiniz.
Ve ben niye benim başıma kötü şeyler geliyor diye düşünmekten vaz geçtim. Anlam aramıyorum üzüntülü yaşadıklarıma. Yıkılan hayaller ile gerçeklere daha çok yaklaşıyorsunuz. Her kaybediş daha çok şükür basamağı oluşturuyor.
Hırslı öfkeli anlarımızı azaltıp, nefsimizi törpülediğimizde, kin, nefreti hayatımıza dâhil etmedikçe huzurlu yaşamı buluruz. Başımıza gelen her sıkıntıyı birer nimet olarak görmeli. Yaradan nerede hata yaptığımızı, eksiklerimizi sorgulamamızı bu şekilde bize hatırlatıyor.
Kendimizi düzeltme fırsatımız var, yaşam sonsuz değil ki sorunsuz olsun. Bunlar ile İleriki dönemlerde başımıza gelebilecek problemlere karşı daha dayanıklı olmayı öğrenelim. Halimize her anımıza şükür edelim.
Hepinizin bayramını Hastane şartlarında kutlar, iyi ki buradayım, iyi ki tavan yapmış egolarımdan arınma fırsatını buluyorum diyorum. Sevgilerimle.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin