Antalya 4.0 Projesine Uyumlu Bir şehir’

03 Mart 2018 Cumartesi, 20:17

Antalya 4.0 Projesine Uyumlu Bir şehir’

Türel, ‘Antalya Öncü Bir Şehirdir’

ATSO’nun düzenlediği ‘Antalya 4.0’ toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’nın birçok konuda öncü ve akıllı kent projelerinde de en hızlı ilerleyen şehirler arasında olduğuna dikkat çekti. Başkan Türel, Büyükşehir Belediyesi olarak akıllı şehir projelerinde oldukça önemli mesafe kat ettiklerini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ATSO tarafından düzenlenen ‘Endüstri 4.0 ve Akıllı Kent uygulamalarını birleştiren dijital kent vizyonu: Antalya 4.0 Projesi ile ilgili düzenlenen toplantıda konuştu. Başkan Türel, ATSO’yu tebrik ettiği konuşmasında “Antalya 4.0 gibi, iddialı bir isim veya başlıkla yapılan bu toplantı için ATSO Başkanımıza ve yönetimine teşekkür ediyorum. Sayın Valimizin liderliği ve destekleriyle bu konuda daha hızlı bir gelişme sağlanacağına inanıyorum. Antalya’nın dijital dönüşümü konuşması ve bu noktaya gelmiş olması benim için büyük bir memnuniyet vesilesidir. Ben, Antalya’nın daima daha yüksek hedeflere ilerlemesi gerektiğine inanan ve bunu devamlı olarak dile getiren bir insanım. Bazı konuların konuşularak, tartışılarak olgunlaştırılması son derece önemlidir, dijital dönüşüm de böyle bir konudur” dede.
ŞEHİTLERİ ANDI
Türkiye, bir konuya odaklandığında, hızla ilerleyen bir ülke olduğuna dikkat çeken Başkan Türel, “E-devlet hizmetlerinde dünyada ileri ülkeler arasındayız. Savunma sanayinde elde edilen başarılar bunun bir ispatıdır. Yerli üretim İHA’larımız, SİHA’larımız, ile Türkiye dünyada birkaç ülkeden birisi olmuştur. Afrin’de kullanılan uzaktan kumandayla idare edilen zırhlı kepçeler de sanayi 4.0’da atılan adımlara örnektir. Afrin’de şehit olanlara Allahtan rahmet ailelerine sabır gazilere de acil şifa diliyorum” şeklinde konuştu.
ANTALYA ÖNCÜ ŞEHİRDİR
Başkan Türel, sözlerine şöyle devam etti: “Dijital dönüşüm elbette ki, otonom makinalar, fabrikalar gibi yenilikleri ifade etmektedir. Fakat biliyoruz ki, her şeyin özü insan zekâsı, insan inancıdır. Hiçbir akıllı makina insan ruhunun, insan gönlünün yerini tutamayacaktır.
Biz elbette ki, teknolojinin bir araç olduğunu, asıl gayenin insan olduğunu bilerek, her sahada insanımıza en iyi hayat konforunu sağlamak için de teknolojiden vazgeçemeyiz. Bunun içinde elbette bütün adımları atmak durumundayız. Antalya, Türkiye’de birçok konuda öncü şehirdir, Türkiye’de akıllı şehir projelerinde de en hızlı ilerleyen şehirlerarasındadır. Antalya Büyükşehir Belediyesi de akıllı şehir projelerinde oldukça önemli mesafeler kat etti.”
AKILLI ŞEHİR PROJELERİNİ ANLATTI
Akıllı şehir projelerini anlatan Başkan Türel, “ Yönetilebilir internet hizmeti kapsamında, ilçelerimiz dâhil, 38 lokasyonda ücretsiz WI-FI hizmeti için gerekli alt yapı şu anda kuruldu. Projenin akıllı kent ile ilgili %81’i tamamlandı, 2 aydan kısa bir zaman içerisinde de tamamen inşallah hizmete girmiş olacak. Bir pilot proje olarak Yavuz Özcan Parkı’nda akıllı aydınlatma ve akıllı sulama sistemleri kuruyoruz, burada akıllı sulama diyorken belirli saatlerde otomatik sulama sisteminin açılması değil, toprağın nem durumuna göre toprak kurudukça sulama sisteminin faaliyete geçtiği içindeki sensörlerle bu sulama sistemi hizmet yürütüyor. Gerçekten farklı bir akıllı kent uygulamasıdır. Burada tabi, vatandaşımıza hem de turistlere hizmet edecek olan şehir bilgilendirme ekranlarını da bu akıllı kent kapsamında 20 farklı lokasyonda kuracağız. Ekranlar vatandaşın bilgilenmesi, sorunlarını iletmesi gibi çeşitli faydalar sağlayacak ve yönetişim sistemimizi güçlendirecektir. Turistler için de önemli kolaylık sağlayacak ve şehrimizin birçok noktasında erişim imkânı sunulmuş olacak”
ENGELSİZ ŞEHİR PROJELERİNDE ÖNCÜYÜZ
Başkan Türel, konuşmasına şöyle devam etti: “Akıllı ulaşım ve trafik projesi kapsamında 84 noktada elektronik denetleme sistemi kuruyoruz. Böylece trafik güvenliği, gerçek akıllı sinyalizasyon ve akıllı ulaşım için gerekli veri temini sağlanacaktır. Bu sistemi 3 ay kadar bir zamanda tamamlanmasını hedefliyoruz, belki denemelerle sistem biraz daha zaman alabilir. Şehir yönetim projesi ise bilgi merkezi gibi hareket edecektir. Buradan 112 hizmetleri, akıllı sağlık uygulamalarının bir kısmı yürütülebilecektir. Bu proje %55 oranında tamamlanmıştır. Bilindiği gibi, engelsiz şehir projelerinde de öncü bir şehiriz. Görme engellilerimiz için bir pilot proje ile Hizmet binamız içerisinde mobil uygulama ile yönlendirme sistemi kuracağız, 2 ay gibi bir sürede hayata geçmesini öngörüyoruz, büyük çapta tamamlanmış bir proje olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla 3-4 aylık bir zaman diliminde akıllı şehir projelerinin bir kısmı Antalya’da inşallah hayata geçmiş olacaktır”
BÜYÜKŞEHİRE DÜŞEN GÖREV OLURSA SEVE SEVE ÜSTLENİRİZ
Akıllı şehir veya dijital şehirde diğer noktalarda da yatırım yapılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Türel, “Akıllı enerji sistemleri gibi birçok konuda mutlaka ilerleme sağlamalıyız. Akıllı şehir veya sanayi 4,0’ın siber güvenlik gibi bazı unsurlarında hükümetimiz önemsiyor ve bu konuda çeşitli adımlar atıyor. Bunun dışında birçok konuda bir taraftan kamu tarafında diğer taraftan özel sektör ve STK’larımız tarafında farkındalık ve yerel proje geliştirme çalışmaları da özellikle geliştirmemiz gerektiğini ifade etmeliyiz. İşte bu açıdan hepimiz 4.0’ı önemsemeliyiz. Antalya 4.0 projesinde bize düşen bir görev olursa seve seve üstleniriz. Ben her zaman Antalya için projesi olan getirsin, hep birlikte gerekeni yapalım diyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak birçok sektörde faaliyet gösteriyoruz. Denizcilikte 3 tane deniz otobüsü ile toplu ulaşım yapıyoruz. İmalat yapan tesislerimiz var. Turizm için her gün koşturuyoruz. Tarımda önemli bir destekleyici kurum haline geldik. Mezbahalardan hallere kadar yatırım yapıyoruz. Şehirde projelerimizin birçoğu turizm ve ticarete destek olan projelerdir. Dolayısıyla biz sanayi 4.0 ve akıllı şehir projelerinde hem uygulayıcı hem de destekleyici olacağız” diye konuştu.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz