Son Dakika
13 Haziran 2024 Perşembe
15 Ocak 2023 Pazar, 19:26
KADIN ve TOPLUMA dair
KADIN ve TOPLUMA dair bestkadin@gmail.com Tüm Yazılar

Ağa karar verdi oylar şuna devri bitti

Ağa karar verdi oylar şuna devri bitti

Türkiye’de yaşayan insanların çok az bir kısmı artık kırsal yada köy dediğim yerleşim yerlerinde yaşıyor. Geçmişte aile oyu, ağa oyu veya aşiret oyları artık romanlarda yada hayallerde kaldı diyebiliriz. Toplumsal gerçeklikte bunu gösteriyor. Şuanda Türkiye’de özellikle 18-30 yaş arası gençlik akıllı cihazlar kullanılıyor ve dünyayı da izliyor, görüyor. Klasik siyaset artık miadını doldurdu. Bazı siyasi parti genel başkanları “Ben bunu tabanıma nasıl anlatırım?” Derken aslında sosyolojik veya realist gerçekleri gizlemeye çalışıyor. Çünkü aslında tabanı dönüştüremiyor fakat bunu da açıkça dile getirmiyor. Şeffaf okunmadıkça da o partilerin hepsi hayal kırıklığına uğrar ve uğramaya da mahkum kalacaklar kanısındayım. Neden mi? Çünkü taban diye tanımladıkladıkları kesim artık dünyadaki ekolojik krizi de, cinsiyet eşitliğini de, ekonomideki daralmayı da, özgürlük alanındaki hakını da vs vs çok iyi biliyor. Bunu bilmeyen yada farkında olmayan 45-80 yaş aralığındaki siyasilerdir. Çünkü onlar zihinlerinin arkasında gizledikleri ve “Sen bana vekâlet ver, ben senin adına herşeyi yapayım” devri de bitti. Son günlerin moda deyimi “Ben o parti veya bu görüşle aynı masada olamam, olmam” işte bu o zihin arkasındaki esas niyetin gizlenmiş hali. İktidara geleyim sonra esas niyetimi göstereyim düşüncesini gizlemekten başka bir şey değil. Bunu önce o partilerin o klasik siyasetçilerin kendilerinin görmeleri gerekiyor. Gençlik dedikleri şu veya bu kuşak dedikleri seçmenler değil. O seçmenler şöyle diyor, “Bana yaşadığım sorunları anlatma, ben zaten yaşıyorum. Bana çözümünün ne olduğunu anlat” diyor ve kendisinin de dahil edilerek sürece sorunun çözülmesini istiyor. Fakat, klasik siyasetçiler maalesef bunu kabullenemiyor ve şimdi gençlik kollarında eğlen sonra oyuna gir diye oyalamaya çalıştığı için de kopuş olduğunu görmüyor. Oysa “Ağa karar verdi oylar şuna devri bitti. Veya koca dedi oylar şuna, baba oylar şuna” devri bitti. At gözlüğünü çıkarmayan hala milliyetçilik, etnik, dinsel gibi gibi düşünceyi ötelemeyen hiçbir siyasi parti başarıya ulaşamaz.
Gençler daha özgürlükçü, eşitlikçi, toplumsal ve sınıfsal sorunların çözümünde sürece dahil edilmek istiyor sürece dahil edilmediklerini gördüğü zaman birçok parti hayal kırıklığına uğrar diye öngörüye sahibim.
Ne mi olur? Yine kaybedecek olan ülke olur, yine kaybedecek olan bugünün gençleri ve yarının orta yaşlıları olur, doğası olur, suyu olur olur olur…

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin