16 Ocak 2023 Pazartesi, 19:16
KADIN ve TOPLUMA dair
KADIN ve TOPLUMA dair bestkadin@gmail.com Tüm Yazılar

MAYLO’MA VEDA, Sebep ÇAMKESE ZARARLISI

MAYLO’MA VEDA, Sebep ÇAMKESE ZARARLISI

Hayat mutlu ve üzüntülü anlardan ibaret. Maylom, sokak canıydı barınaktan edindiğimde bir deri bir kemikti adeta, ömrünün son 3 yılında bize eşlik etti. 15 gün önce birden rahatsızlandı yemeden içmeden kesildi. Sıradan bir durum sandım birkaç gün evde gözlemledim veterinerden antibiyotik aldım zorla elimle boğazından iterek beslemeye çalıştım baktım olmuyor. Hayvan hastanesine götürüp bırakmak zorunda kaldım. Hastalığına dilinde nekrozlaşmanın yani dilinde yaraların oluşması ve çok ilerlemesi sebebiyle yemeden içmeden kesilmesi sebep denildi. Nedeni ise mevsimsel olarak yoğunlaşan çam kese tırtılının sebep olduğu söylendi. Alerjik reaksiyon dilinde yaranın çürümenin yoğunluğu ve ciğerlerinde solunumun da bozulmasına neden olduğu bildirildi. Son yolculuğuna bugün çıktı Maylom meleğim, çok ama çok üzgünüm.

Antalya ve çevresinde kızıl çam olarak adlandırılan o canım çam ağaçlarını, bu mevsimde saran çam keseleri ve içindeki yüzlerce 🐛 tırtılın yüzlerce zararına hiç bilmediğim bir yenisi eklendi.. Oysa yıllarca emek verip büyüttüğüm 7 adet çam ağacımı yoğun alerjik reaksiyonu yüzünden, bu zararlıyı bitiremediğimiz için iki yıl önce kestirmek zorunda kalmıştım sadece bir tanesi benim bahçemde kalmış, kendi bahçesindeki 2 çam ağacını ise annem, baban dikti bunları diye kestirmeye kıyamamıştı. İki bahçenin geçişli olması ile geniş bir alanda koşturup duran Maylo cuğun ölüm sebebine meğer bu çam kese tırtılının alerjik reaksiyonu sebepmiş. Tedavisini yapan Hayvan hastanesinin teşhisi bu oldu.

Bu ÇAMKESE ZARARLISI sorununu Antalya ve çevresinde orman bölge müdürlüğü bir türlü çözüp bitiremiyor.. İlaçlama talebim olduğunda Kepez belediyesi ilaçlama işini Antalya büyükşehir belediyesine atıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi ise bu zararlıya etki eden ilaçlama yapamıyor.

Bu mevsim itibariyle tüm ormanlardaki 🌲 çam ağaçlarını gözlemleyin uç dallarda çam keselerini gördüğünüzde bu zararlının hiç masum olmadığını hatırlayalım diyedir, bu anlatımım…

SONUÇ; Masum bir can hayata veda etti. Antalya Orman Bölge Müdürlüğünün mücadelesi etkisiz ve yetersiz..

Nilhan TURAN

#çamkesetırtılı #antalyaormanbölge #çamkesezararlısı

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin